21/05/2024

RADIONICA EBRU UMJETNOSTI ZA UČENIKE NAŠE ŠKOLE KOJI UČE TURSKI JEZIK

3 min read

FOTO: Facebook stranica OŠ "Mirsad Prnjavorac"

U sklopu aktivnosti za učenike koji uče Turski jezik, danas je održana radionica ebru umjetnosti.

Ebru umjetnost potiče iz Turske kulture. To je umjetnost slikanja po površini vode. U početku se koristila prilikom uvezivanja knjiga, dekorisanju papira i predmeta, i kao bordura na slikama i levhama. Kako se sve više razvijala, ebru umjetnost sve je više dobijala izgled zasebne umjetnosti, tako da su umjetnici počeli sa ukrašavanjem prostorija i enterijera apstraktnim ebru slikama, te je tako ebru postao zaseban dio islamske umjetnosti. Neke od specifičnosti ebrua jesu recimo to, da se ne mogu izraditi dva identična ili potpuno ista ebrua, zatim da sam umjetnik ne može znati ustvari kako izgleda njegova slika sve dok papir ne izvuče iz posude.

Učenici naše škole na radionici ebru umjetnosti

Učenici su uživali u vlastitoj izradi radova, koji će biti izloženi u prostorijama škole. Zahvaljujemo se nastavnici Zerini na izdvojenom vremenu i prezentaciji Ebru umjetnosti. Video možete pogledati na linku.

Radionicu pripremila nastavnica Turskog jezika Edina Alikadić.