16/07/2024

ŠTA SU TO LISTOPADNE ŠUME KROZ IZRADU MAKETA SU NAM POKAZALI UČENICI VIII RAZREDA

Listopadna šuma je šuma u kojoj prevladavaju biljke, posebno drveće koje u neko doba godine izgubi lišće. No, ovisno o lokaciji, razlikuju se dvije podvrste:

Umjereno listopadna šuma: je ono što je poznato kao aetisilva ili estisilva. Kao što mu samo ime govori, nalazi se u umjerenim predjelima svijeta, na geografskoj širini između 35º i 50º. Unutar ove grupe uključuje se šuma marcescente, u kojoj drveće ne baca suho lišće do proljeća.

Listopadna tropska šuma: ili suha šuma. Naziva se i suva šuma ili hiemisilva. Nalazi se na geografskim širinama s ovom klimom, kao i u suptropskim pojasima. Ovdje je vrlo duga sušna sezona, koja traje 4 do 9 mjeseci, ali ostatak godine temperature se zadržavaju između 25 i 30ºC i uz obilne kiše.

Savremena nastava je nezamisliva bez praktičnih radova, a učenici osmih razreda iz biologije su to i dokazali. Prelijepo urađene makete i atlasi listopadne šume. U galeriji slika ispod pogledate radove naših učenika.