24/06/2024

“LABARATORIJ UPOZNAVANJA I RAD SA VJEŠTAČKOM INTELIGENCIJOM” – NAŠI UČENICI NA EVENTU U ORGANIZACIJI YUNUS EMRE INSTITUTA

3 min read

U nedjelju 19.11.2023. učenici naše škole, tačnije članovi IT Girls i Programerske sekcije su bili u posjeti Yunus Emre Institutu. Naša škola je bila pozvana na event kojem je tema bila „Labaratorij upoznavanja i rad sa vještačkom inteligencijom“.

Pošto stalno slušamo o vještačkoj inteligenciji i pošto mnogi nisu u stanju da kažu šta je to, ovo je bila odlična prilika za naše učenike da nauče nešto novo i steknu nove kompetencije koje su izuzetno tražene na tržištu rada.
Kroz zabavni grupni rad naši učenici su koristili AI alate koji generišu i na kraju daju fascinatne rezultate kako to vještačka inteligencija vidi određene pojmove. Mogućnosti vještačke inteligencije su brojne, nova zanimanja na bazi iste se pojavljuju na skoro dnevnom nivou i skoro sve najveće tehnološke firme svoje ideje postepeno počinju bazirati na vještačkoj inteligenciji.
Zahvaljujemo se Yunus Emre Institutu na pozivu i na ovako korisnom eventu.