02/05/2024

UČENICI VIII-1 PRISUSTVOVALI POLAGANJU CVIJEĆA U SKLOPU OBILJEŽVANJA DANA ARMIJE REPUBLIKE BOSNE I HERCEGOVINE

Povodom obilježavanja Dana Armije Republike Bosne i Hercegovine, učenici VIII – 1 odjeljenja sa nastavnicom Edinom Kahvedžić imali su čast prisustvovati polaganju cvijeća ispred Centralnog spomen obilježja na Trgu Branilaca Vogošće.

Nakon polaganja cvijeća upriličena je i svečanost u kino sali JU KSC Vogošća.

Ovakvi dogadjaji njeguju kulturu sjećanja i u mladim naraštajima bude patriotska osjećanja i ljubav prema domovini.

Učenici VIII-1 odjeljenja na obilježavanju Dana armije Republike Bosne i Hercegovine

Podsjetimo,
Armija RBiH bila je legitimna vojska međunarodno priznate Republike Bosne i Hercegovine. Armija Republike Bosne i Hercegovine (Armija RBiH ili ARBiH) bila je službena oružana snaga Republike Bosne i Hercegovine za vrijeme rata u Bosni i Hercegovini. Armija RBiH osnovana je 15. aprila 1992. što se slavi kao Dan armije. Njen mandat i zadaci unutar Oružanih snaga RBiH okvirno su definirani Ustavom Republike Bosne i Hercegovine.

Armija RBiH je bila organizirana u korpuse na regionalnoj osnovi. Tako je npr. 4. korpus ARBiH djelovao u Hercegovini, a 5. korpus Cazinskoj Krajini.

1. korpus: Sarajevo
  2. korpus: Tuzla
  3. korpus: Zenica
  4. korpus: Mostar