16/07/2024

SEKCIJE U ŠKOLI: SLIKANJE NA STAKLU

FOTO: A.H./OŠ "Mirsad Prnjavorac"

Naši nastavnici uvijek osluškuju potrebe i želje učenika. Tako je bilo i ovaj put, pa smo za njih osmisli sekciju koja im pruža mogućnost da svoje likovne sposobnosti izraze na kreativan i zanimljiv način. Slikanje u najranijoj dobi daje mnogobrojne benefite u kreativnom izražavanju učenika. Učenici svoju kreativnost izražavaju slikanjem na staklu. Ovo je nesvakidašnji način likovnog izražavanja, pa im daje dodatni motiv za rad. Na ideju sekcije “Slikanje na staklu” je došla učiteljica Enisa Osmanović, koja je ujedno i njezin voditelj.

Slikanje na staklu je umjetnost koja je nastala u Njemačkoj u 9. stoljeću

Iako je pomalo palo u zaborav, slikanje na staklu je nekad bilo najdominnatnija umjetnička forma u Evropi, a nastala je u 9. stoljeću u Njemačkoj. Uz korištenje različitih tehnika za slikanje na staklu, umjetnička djela nastala na ovaj način su ukrašavala zidove srednjovekovnih katedrala ili bazilika, koje su posjećivali ljudi koji nikad ranije nisu bili u prilici da vide neki portret ili sliku pejzaža.