27/09/2024

UČENICI IX RAZREDA POSJETILI IZLOŽBU “ISTOČNO OD ZAPADA, ZAPADNO OD ISTOKA: RUKOPISNA OSTAVŠTINA SAFVETA-BEGA BAŠAGIĆA”

U srijedu, 25. 9. 2024. godine učenici IX razreda u pratnji nastavnice Lejle Čerkez-Bikić, Emira Omerovića, Amele Prnjavorac i Adnana Šakića posjetili su izložbu “Istočno od Zapada, zapadno od Istoka: Rukopisna ostavština Safvet-bega Bašagića” u Muzeju Sarajeva u Brusa bezistanu. Za učenike koji nisu imali priliku uživati u ovoj izložbi, otkrit ćemo par činjenica: Radi se o Bašagićevim pisanim zabilješkama, prijevodima i radovima. Radovi su stari stotinu godina što čini ovu izložbu zanimljivom. Riječ je o unikatnoj izložbi Bašagićeve rukopisne ostavštine, koja je 1924. godine pohranjena u Univerzitetskoj biblioteci u Bratislavi, a koju je 1997. godine UNESCO upisao na listu svjetske dokumentarne baštine „Pamćenje svijeta“. Izložba je otvorena povodom 100. godišnjice osnivanja Bašagićeve zbirke u Univerzitetskoj biblioteci u Bratislavi, 90. godišnjice smrti dr. Safvet-bega Bašagića te Dana slovačke kulture u Bosni i Hercegovini. Osim izložbe, učenici su imali priliku uživati u ljepotama starog dijela grada Sarajeva.

Video pogledajte na linku.