25/04/2024

Posjeta Memorijalnom centru ” Srebrenica – Potočari”

Učenici VI razreda posjetili su Memorijalni centar Srebrenica-Potočari, koji je izgrađen u znak sjećanja na žrtve genocida nad Bošnjacima tokom rata u Bosni i Hercegovini. Pri dolasku učenici su obišli mezarje i učenjem fatihe i minutom šutnje odali počast nevino ubijenim žrtvama genocida. Nakon toga, učenici su se okupili ispod Musale, centralnog dijela mezarja, gdje im je jedan od kustosa održao historijski čas. Također su vidjeli i drugi dio Memorijalnog centra tj.Fabriku akumulatora Srebrenica, koja je pretvorena u muzej. Pogledali su film koji svjedoči o svim dešavanjima u Srebrenici. Ova posjeta je veoma značajna jer nosi bitnu poruku da u životu prije svega treba biti čovjek, da je svaki ljudski život vrijedan bez obzira na vjeru, rasu, nacionalnost. Ono što se desilo u Srebrenici ne smije nikad nikom da se ponovi.