07/05/2024

O B A V I J E S T – Početak školske 2020/2021. godine u KS za osnovne i srednje škole

FOTO: A.H./OŠ "Mirsad Prnjavorac"

Školska 2020/2021. godina počinje 1. septembra
2020. godine.Nastava u prve dvije sedmice nove školske godine će se odvijati prema sljedećim modelima:

• Razredna nastava za učenike/ce od I-IV, odnosno V razredaPrijem prvačića će biti održan 1. septembra po odjeljenjima u fiskulturnim salama ili dvorištu ili holu škole, a prema planu prijema prvačića, koji će pripremiti škole uz poštivanje donesenih epidemioloških mjera.
  • Preporučuje se školama da prijem prvačića organizuju tako da svako odjeljenje ima poseban termin prijema. U zavisnosti od prostornih kapaciteta škole, škole mogu ograničiti broj osoba koje dolaze u pratnji prvačića,
  • Za učenike razredne nastave, osim učenika I razreda, redovna nastava u školi počinje 2. septembra.
  • Nastava za učenike razredne nastave će se izvoditi u grupama od maksimalno 15 učenika uz trajanje časa od 30 minuta, sa odmorima od 5 minuta i bez velikog odmora. Nastava će se odvijati prema planu odnosno rasporedu koji utvrđuje škola.
  • U odjeljenjima u kojima nije moguće ispoštovati maksimalno dozvoljeni broj učenika, Škola će napraviti raspored naizmjeničnog pohađanja online nastave i redovne nastave.
  • Učenici sa hroničnim oboljenjima i učenici koji u zajedničkom domaćinstvu imaju osobe sa hroničnim oboljenjima, stare i iznemogle osobe i druge osobe iz rizičnih skupina nisu u obavezi pohađati redovnu nastavu u školi. Nastavnik/ica razredne nastave, odnosno predmetni nastavnik/ica, će učenicima koji nisu bili prisutni na nastavi neposredno nakon završetka iste dostaviti materijale elektronskim putem.
  • Učenici s teškoćama nisu u obavezi pohađati redovnu nastavu u školi. Škola će tim učenicima, u saradnji sa roditeljima dostavljati nastavne materijale i preporuke/smjernice za usvajanje nastavnih sadržaja
  • Produženi boravak u školama će raditi u skladu sa donesenim epidemiološkim mjerama.
  • Predmetna nastava od VI-IX, odnosno V razreda će se izvoditi po principu “Online” modela.