20/05/2024

UČENICI VI RAZREDA KROZ SVOJE RADOVE POKAZALI KAKO IZGLEDA PRETHISTORIJA

Proteklih mjesec dana naši učenici šestog razreda su na časovima historije učili o životu ljudi u najstarijem periodu ljudske prošlosti – prethistoriji.

Prethistorija, je najduže razdoblje u prošlosti čovječanstva. Procjenjuje se da ono traje od 1 800 000. godine p.n.e. pa sve do 4000. godine p.n.e. Prahistorija se podijelila na dva velika razdoblja – kameno doba i metalno doba.

Kameno doba dijeli se na starije, srednje i mlađe kameno doba, a metalno doba na bakreno, brončano i željezno doba. Paleolitik traje od 1 800 000. god. p.n.e. pa do oko 10000. godine p.n.e. Neolitik traje do 4000. godine p.n.e. Metalno doba traje od 4000. godine p.n.e. pa se nastavlja i kroz historiju.

Učenici su izrađivali glinene posude, oruđe, makete i plakate uz pomoć kojih su ponovili najvažnije činjenice o toj temi.