16/07/2024

UČENICI V-3 POSJETILI ZEMALJSKI MUZEJ U SARAJEVU

Učenici V-3 razreda sa učiteljicom Zlatom Bjelica danas su posjetili Zemaljski muzej u Sarajevu i upotpunili znanja o historiji BiH u okviru predmeta Društvo. Imali su priliku vidjeti divne eksponate kulturnog i nacionalnog nasljeđa zemlje i svih njenih naroda, kao i prirodna bogatstva. Uživali su u divnim pričama kustosa i tom prilikom naučili mnogo o bogatom kulturnom i prirodnom nasljeđu BiH.

Zemaljski muzej Bosne i Hercegovine u Sarajevu najstarija je muzejska institucija u Bosni i Hercegovini, osnovana 1. februara 1888. godine, za vrijeme austro-ugarske vladavine. U početku je bio smješten u neuvjetnim prostorijama da bi regulacijskim planom iz 1909. bila načinjena skica muzeja i predviđena njegova izgradnja u centralnom dijelu Sarajeva, na današnjem Trgu Bosne i Hercegovine.Arhitekt Karlo Paržik uradio je projekt za zgradu muzeja. (izvor: Wikipedia)