08/05/2024

ODRŽANO PREDAVANJE ZA UČENIKE V RAZREDA NA TEMU “UPOZNAVANJE SA OPASNOSTIMA OD MINA I ESZR”

Danas je u prostorijama škole održano predavanje za učenike petih razreda. Predavanje na temu “Upoznavanje sa opasnostima od mina i ESZR” su održali predstavnici EUFOR-a. Cilj ovog predavanja je upoznati učenike sa realnim opasnostima od mina, podići svjesnost o postojanju mina, kao i upoznati učenike kako pravilno reagovati u slučaju da se nađu u minama zagađenom području.

Predavanje na temu “Upoznavanje sa opasnostima od mina i ESZR”

Zapamtite ove osnovne informacije o minama i neeksplodiranim ubojitim sredstvima (municiji):

1. Svaka mina može ubiti ili teško raniti i nema bezopasne mine,
  2. Mine, neeksplodirana municija i improvizovana eksplozivna sredstvar punjena su snažnim eksplozivima koji ubijaju ili ranjavaju na velikim udaljenostima i do 200 pa i više metara,
  3. Mine i druga municija mogu eksplodirati i na najmanji dodir ili na neki drugi poticaj,
  4. Nikad i nizašto ne dirajte mine i drugu municiju,
  5. Nikad ne bacajte mine i drugu municiju,
  6. Ne bacajte ništa na minu ili na sumljive predmete kao i na tlo na kojem može biti mina,
  7. Ne pokušavajte sami vršiti razminiranje,
  8. Ne pokušavajte uništiti mine paljenjem vegetacije na zemljištu,
  9. Izvađena mina ili mina pomaknuta sa svog mjesta nije bezopasna,
  10. Ne zalazite u područja za koja znate da su opasna,
  11. Krećite se površinama za koje pouzdano znate da su sigurne,
  12. Držite se cesta i staza kojima je kretanje odobreno,
  13. Ne skrećite s ceste i ne vozite po bankinama,
  14. Budite oprezni, obratite pažnju na moguće znakove opasnosti i ne prilazite i
  15. Poštujte oznake za mine, ograde i upozorenja.

Organizacija koja se u BiH bavi uklanjanjem mina se zove BH MAC i njihov kontakt broj je 033/253-800.