16/05/2024

UČENICI NAŠE ŠKOLE POSJETILI FEDERALNI HIDROMETEOROLOŠKI ZAVOD BOSNE I HERCEGOVINE

Učenici naše škole su u petak, 26.4.2024. godine posjetili Federalni hidrometeorološki zavod BiH u pratnji nastavnica fizike i geografije.

Imali su priliku praktično očitavati temperaturu zraka, zemljišta, vlažnost zraka, zračni pritisak te ostale meteorološke elemente.

Također su primijenili znanje koje su stekli u učionici i odlično se snašli u vanučioničkom okruženju. Naučili su i kako se prognozira vrijeme i crtaju sinoptičke karte.

Meteorologija je nauka o Zemljinoj atmosferi i promjenama u njoj. Meteorologija proučava promjene vremena oko nas. Neke od glavnih pojava koje se proučavaju su količina i vrsta padavina, grmljavinske oluje, tornada, tropski cikloni i tajfuni. (izvor: Wikipedia)

Na kraju nam poručuju da za prvomajske praznike očekujemo “tradicionalno” pljuskove.