16/07/2024

UČENICI I RAZREDA OBILJEŽILI SVJETSKI DAN ŠTEDNJE

Svjetski dan štednje (njem. Weltspartag; eng. World Savings Day) obilježava se svake godine krajem oktobra u spomen na Prvi međunarodni kongres štedioničara održan 1924. u Milanu u historijskom sjedištu banke Cassa di Risparmio delle Province Lombarde. Profesor Filippo Ravizza, koji je kasnije bio i direktor Instituta za međunarodne štedionice (eng. International Savings Banks Institute), posljednji je dan spomenutog kongresa proglasio Svjetskim danom štednje. Taj dan posvećen je jačanju svijesti javnosti o važnosti štednje za suvremenu ekonomiju i osobne potrebe svakog pojedinca.

Svjetski je dan štednje najpopularniji bio u razdoblju od 1955. do 1970. godine, jer se tada vrlo intenzivno slavio diljem svijeta.

U Austriji je objavljivan i časopis za mlade štediše od 400 000 primjeraka. (izvor: Wikipedia)

Učenici 1. razreda su kroz likovne radionice obilježili 31. oktobar – Svjetski dan štednje. Naučili su da pored novca trebaju štedjeti vodu, struju, plin, papir, ali i da ne trebaju biti štedljivi kad je u pitanju osmijeh, zagralj, ljubav, sreća, lijepa riječ,…