10/05/2024

DREVNI EGIPAT I MEZOPOTAMIJA KROZ RADOVE NAŠIH UČENIKA 6. RAZREDA

Učenici VI razreda, svojim radovima pokazali šta im je bilo najinteresantnije proučavati iz historije drevnih država Mezoptamije i Egipta

FOTO: Facebook stranica OŠ “Mirsad Prnjavorac”

Stari Egipat ili drevni Egipat je naziv koji se koristi za civilizaciju koja je nastala oko godine 3300. pne. u dolini Nila, na području današnje države Egipat. Ona predstavlja jednu od najstarijih civilizacija u istoriji, te je imala značajan utjecaj na razvitak antičke Grčke, Rimskog Carstva i zapadne civilizacije uopće.

FOTO: Facebook stranica OŠ “Mirsad Prnjavorac”

Mezopotamija (grčki: Μεσοποταμία, prijevod od staroperzijskog Miyanrudan – “zemlja između dviju rijeka” ili aramejskog naziva Beth-Nahrin – “kuća dviju rijeka”) područje je jugozapadne Azije. Naučno rečeno, Mezopotamija obuhvata aluvijalnu ravnicu između rijeka Tigris i Eufrat, u Iraku i Siriji.

Učenike je kroz ove procese vodila nastavnica Lejla Aličić.