09/05/2024

KNJIGA ZA ČITANJE “ROBINSON CRUSOE”

FOTO: Školska knjiga (https://shop.skolskaknjiga.hr/robinson-crusoe.html)

Knjiga koju danas preporučujemo je roman:

ROBINSON CRUSOE“, AUTOR: DANIEL DEFOE

Roman engleskog književnika Danijela Defoa ,,Robinzon Kruso” je avanturistički roman iz 18 stoljeća.  Iako je nastao prije 300 i nešto godina. on zauzima posebno mjesto u današnjoj kulturi i književnosti za djecu. A samo ime glavnog junaka romana Robinzon postalo je sinonim za usamljene ljude. Prema nekim zapisima ideja za roman nastala je na temelju stvarnih dogadaja škotskog brodolomca Aleksandra Selkirka koji je živio na pacifičkom ostrvu Nas pune četiri godine. Kako je i sam Defo pisao avantura Robinzona Krusoa počela je kada je imao 14 godina. Naime, sa svojim drugom unajmio je brod koji je nastradao u brodolomu. Nešto kasnije otišao je na drugi brod koji su zarobili pirati, a Robinzon je završio u ropstvu nekoliko godina. Maštao je kako će uspjeti da pobjegne i spasi se ropstva što je na kraju i uspio. Medjutim, dozivio je novi brodolom i kao jedini preživjeli napao se na pustom ostrvi gdje tek počinju njegove nezaboravne avanture i borba za opstanak.

pripremila: Vesna Omeragić