18/05/2024

JUDO – FIZIČKO, MENTALNO I MORALNO OBRAZOVANJE

10 min read

FOTO: Getty Images

Judo (Džudo) je borilačka vještina i olimpijski sport stvoren kao skup odabranih tehnika iz džiju-džicua. Džiju-džicu je u to vrijeme u Japanu bilo zajedničko ime za sve borilačke vještine (udaranje i hrvanje). Tada je osnivač džudoa Jigorō Kanō, koji je savladao nekoliko stilova džiju-džicua, odlučio uzeti najbolje od svakog i odbaciti nepotrebno. Judo je najčešća prakticirana borilačka vještina u svijetu i stvoren je kao fizičko, mentalno i moralno obrazovanje u Japanu.

FOTO: Dan Mullan/Getty Images Europe/Getty Image

PRAVILA JUDOA

Judo se karakterizira kao moderna borilačka vještina. Njegovo najistaknutije svojstvo je takmičarski element u kojem je cilj baciti ili oboriti protivnika na zemlju, imobilizirati ga ili na neki drugi način svladati protivnika držanjem ili prisiljavanjem da se pokori koristeći se zglobnim zaključavanjem ili hvatom oko vrata. Udarci i pritisci rukama i stopalima, kao i oružana odbrana dio su džudoa, ali samo u unaprijed dogovorenom obliku (kata) i nisu dozvoljeni na džudo takmičenjima ili slobodnim treninzima (randori). Osoba koja se bavi džudom naziva se džudoka.

FOTO:Kyodo/AP Images

PRIČA O MOHAMEDU ALI RASHWANU (MUHAMEDU REŠVANU)

Mohammed Ali Rashwan
(FOTO: Olimpijski komitet Bosne i Hercegovine)

Na ljetnim Olimpijskim igrama u Los Angelesu 1984. godine učestvovao je i egipatski džudista Mohammed Ali Rashwan. Uspio je proći pretkolo i svi su bili iznenađeni što će učestvovati u finalnom meču. To je ujedno bilo i prvi put da će Egipat na Olimpijskim igrama uzeti medalju, zlatnu ili srebrnu. Štampa, radio i televizija, zapravo svi su uzvikivali ime heroja i meč je prenošen uživo. Njegov protivnik u finalu bio je svjetski prvak Japanac Yašuhiro Yamašita. Ali na samom početku borbe primjećeno je nešto veoma čudno. Rešvan u toj grčevitoj borbi s protivnikom nikako ga nije udarao po njegovoj lijevoj nozi, što je za džudo bilo neobično. Rešvan je izgubio za nekoliko poena. A u toku borbe sav svijet je mogao čuti krik Rešvanovog trenera koji mu govori:”Udri ga po njegovoj lijevoj nozi“. Ali Rešvan je to odbio, čak nije ni pokušao tim putem uzeti bar jedan poen. Tako je Japanac osvojio zlato. Navijači su bili tužni zbog gubljenja zlatne medalje i nisu razumjeli zašto se Rešvan nije borio agresivnije, bio je sav mlitav i nije izvršio uputstva svog trenera. Ali, odmah nakon toga organizovana je konferencija za medije na kojoj je jedan novinar pitao Muhammeda Rešvana: “Zašto nisi izvršio uputstva svoga trenera?” Rešvan je odgovorio: “Dobio sam potvrđenu informaciju da je japanski šampion povrijeđen, imao je posjekotinu unutarnjeg ligamenta lijevog koljena, i svaki jači udarac mogao bi ga potpuno uništiti. Ali on je tu vijest skrivao i odlučio je boriti se i žrtvovati se jer predstavlja svoju zemlju.” Novinar je nastavio s pitanjima: “Ali to je za tebe bila velika šansa, preče je bilo da ti pobijediš… Zašto nisi iskoristio tu priliku i svojoj zemlji donio zlato?” Tada je Muhammed Rešvan rekao: “Moja vjera me spriječava da udaram povrijeđenog čovjeka i da mu zbog medalje upropastim budućnost“.

U tom trenutku svi su počeli pljeskati egipatskom heroju, i to jednim veoma dugim pljeskom. I UNESCO ga je odlikovao za taj uzvišeni moral, te je izabran za nositelja najbolje sportske etike na svijetu. Organizacioni odbor mu je dodijelio počasno zlato jer ga je zaista zaslužio. I njegov ugled se proširio svijetom, a posebnu čast ukazali su mu Japanci i dočekali ga kao krunisanog kralja. Možda da je Rešvan osvojio zlato, ne bi dobio ni pola počasti, zahvalnosti i ljubavi koju je tim potezom dobio u srcima ljudi.

JOŠ NEKE ZANIMLJIVOSTI O JUDU

  • Judo je drugi najveći sport u primjeni u svijetu, iza naširoko prakticiranog nogometa.
  • Judo je treći najveći sport po broju učesnika i zemalja koje sudjeluju na Olimpijskim igrama iza atletike i plivanja.
  • Judo je prva borilačka vještina uvrštena na Olimpijske igre 1964. godine.
  • Judo je obvezan predmet u japanskom obrazovnom sistemu.
  • Judo je najsigurniji kontaktni sport za djecu mlađu od 13 godina.
  • Judo se na Olimpijskim igrama pojavio 1964. godine za muškarce, a 1992. za žene.
  • Jedan od najuspješnijih natjecatelja svih vremena i rekorder po broju uzastopnih pobjeda na svim međunarodnim natjecanjima je Yasuhiro Yamashita: 203 pobjede u periodu od 1977 do 1985, tj. 8 godina je bio neporažen.
Yasuhiro Yamashita,
FOTO: International Judo Foundation

pripremio: Emin Hadžić, nastavnik Tjelesnog i zdravstvenog odgoja