14/05/2024

OBILJEŽILI SMO SVJETSKI DAN OSOBA SA DOWNOVIM SINDROMOM

Svjetski dan osoba s Downovim sindromom ( WDSD ) obilježava se svake godine 21. marta počevši od 2007. godine (3. mjesec u godini). Odabran je kako bi se označila jedinstvenost triplikacije (trisomije) 21. kromosom koji uzrokuje Downov sindrom . Opća skupština Ujedinjenih naroda odlučila je obilježavati ga svake godine od 2012. (izvor: Wikipedia)

Učenici V-3 odjeljenja su sa svojom učiteljicom Zlatom Bjelica obilježili Svjetski dan osoba sa Downovim sindromom. Tom prilikom su kroz niz aktivnosti pružili podršku, te naučili da jedan hromosom više daje puno ljubavi i da zrači srećom i veseljem. Video pogledajte na linku.

Radovi učenika V-3 odjeljenja

Kroz svoje aktivnosti i ideje, učenici II-4 odjeljenja su pokazali svijetu da je ljubav najvažnija, a da su različitosti ono što nas čini posebnima. Oni su poručili:

Ništa na ovom svijetu nema veću cijenu od pravog PRIJATELJSTVA!!!

Učenici II – 4 odjeljenja

Podršku su dali i obilježili Svjetski dan osoba s Down sindromom i učenici II-1.

Učenici II – 1 odjeljenja

Učenici II – 2 su nam poručili:

Svako od nas svoju boju nudi, onu što izvana vide ljudi. Svako od nas svoju boju nosi, u očima i različitoj kosi. Ali jedna je boja za sve ista, ljubav i osmijeh što iznutra blista.
Tolerancija i različitost su temeljne vrline koje učenici II-2 rado usvajaju kao stil života.

Učenici II – 2 odjeljenja