DA LI ZNATE ŠTA JE TO POLARNA SVJETLOST?
5 min readPolarna svjetlost je prekrasan prirodni fenomen koji se pojavljuje u polarnim područjima, poput Aljaske, Grenlanda, i Kanade. To je svjetlosna pojava u visokim slojevima Zemljine atmosfere u obliku lukova, korona, pruga, zavjesa i raspršenih svijetlih površina. Spada među najljepše prizore koji se mogu vidjeti u prirodi. Kad se ona pojavi, često se na nebu čuje prasak, a veliki, sjajni luk koji je neprestano u pokretu, osvijetli noć. Drugi naziv za polarnu svjetlost je aurora borealis i aurora australis.
KAKO NASTAJE POLARNA SVJETLOST?
Ovo spektakularno svjetlo nastaje zbog interakcije između Sunčeve energije i Zemljinog magnetskog polja. Kada Sunčeve čestice, poznate kao solarni vjetar, se sudaraju s Zemljinom magnetosferom, stvaraju se sjajne zeleno-žute, plave, i crvene boje koje se mogu vidjeti na nebu. Ovo svjetlo se najčešće pojavljuje između 80 i 500 kilometara iznad Zemljine površine.
Polarna svjetlost nije samo estetski užitak, ona također ima značajne naučne posljedice. Pomaže naučnicima da bolje razumiju Zemljino magnetsko polje i procese koji se događaju u magnetosferi.
ZANIMLJIVOSTI O POLARNOJ SVJETLOSTI
- Polarna svjetlost se naziva aurora borealis na sjevernoj hemisferi i aurora australis na južnoj hemisferi.
- Stari Rimljani su naziv “aurora borealis” dali po rimskoj božici zore Aurori i grčkom bogu sjevernog vjetra Boreasu.
- Neki svjedoci tvrde da su čuli zvukove poput pucketanja ili šištanja kada su promatrali polarnu svjetlost, iako naučnici još uvijek istražuju ovu pojavu.
- Polarna svjetlost je povezana sa solarnim bakljama. Kada solarne baklje ispuštaju velike količine čestica u svemir, dolazi do povećane aktivnosti polarne svjetlosti.
- Polarna svjetlost može ometati satelitske signale, GPS sisteme i električne mreže zbog jakog magnetskog polja koje stvara.